Az állatasszisztált coachingak a plusz feltöltődésen és kellemes élményen kívül, rengeteg pozitív hatása van. Nem véletlen, hogy óvodákban, iskolákban vagy kórházakban, idősek otthonában gyakori, hogy állatokkal közösen tartanak foglalkozásokat. Természetesen jól szocializált, megfelelően képzett kutyák vehetnek csak részt segítő vagy terápiás foglalkozásokon. Már a velük való együtt tartózkodás által is akaratlanul jobban megnyílik mindenki. Viselkedésünk, kommunikációnk kevésbé fegyelmezett, kontrollált az ülések során, ha ők is jelen vannak. Mivel minden folyamat elválaszthatatlan részét képezi az önismeret és annak fejlesztése, ez a típusú foglalkozás tovább növeli a coaching hatékonyságát. Az állatok simogatása, a velük való törődés bizonyítottan csökkenti a szorongást, a stresszt, ezáltal nyugtató hatással bír. Az ülésen kisebb, játékos feladatokat is kaphat a kutya, de alapvetően a jelenléte, a viselkedése és a reakciói segíti az általam irányított folyamatokat.
A kutyák viselkedése ösztönös és tudattalan, érzelmeiket nem tudják befolyásolni, „megjátszani” úgy, mint az emberek. Reakciójuk vagy egy emberrel szembeni első viselkedésük nem előítéletekből, szimpátiából ered, hanem rendkívüli érzékenységükből. Mindenki tisztában van vele, hogy hallásuk, szaglásuk sokkal fejlettebb az emberekénél. Több mint 30 éve kutatások is bizonyítják, hogy a kutyák képesek megérezni az embereknél például a stroke, a különböző daganatos betegségek, vagy akár az epilepszia jelenlétét, közeledését.
A titok abban rejlik, hogy például a daganatos sejtek mikroszkopikus illékony szerves vegyületeket bocsátanak ki, melyeket a kutyák képesek érzékelni. Speciális képzéssel meg lehet őket tanítani, hogy jelezzék, ha megérzik. Időnként egy nem betanított kutya is képes jelezni, hogy baj van, de ehhez persze annyira kell ismernünk saját kutyánkat, hogy értsük a jelzéseit.
Sosem felejtek el egy esetet, ami nagyon régen történt még az akkori kutyáimmal. Mikor elköltöztem a szüleim lakásából és önálló életet kezdtem, a szüleimmel maradt a kiskutyám, egy közép uszkár, akivel együtt felnőttem. Sajnos ő 1 éves korától epilepsziás volt, gyógyszerekkel tartottuk szinten az állapotát, így néha enyhébb, néha kicsit erősebb rohamai voltak. Nekem és a páromnak lett egy boxerünk, aki mindenhova jött velünk, de az otthoni kutyámmal nem jöttek ki túl jól. Egyszer mikor hazalátogattunk egy családi ünnepen, a boxerünk odaült a kiskutya mellé, aki nekidőlt és csak ott ültek csendben, mozdulatlanul egymás mellett. Egy idő után vettük csak észre, hogy a kiskutyának egy enyhébb epilepsziás rohama kezdett kialakulni. Nagyon megható jelenet volt. Az egyébként nem sokat barátkozós kutyák egymást segítették és fel sem merült a boxerünkben, hogy ne nyújtson támaszt – szó szerint is.
Gyerekkorom óta imádom a kutyákat, mindig volt és lesz kutyám, mert én is azt vallom, hogy nem érdemes nélkülük élni. Jelenleg két mentett kutyánk van, akik mára teljes értékű családtagok. Kalász, a Mudi Fajtamentő Egyesülete, Bodza pedig a Noé Állatotthon Alapítvány Boxer Fajtamentésén keresztül került hozzánk. Mindkettő teljesen különböző személyiség, akik mára úgy vélem, hogy elválaszthatatlanok lettek egymástól és tőlünk is. Őszintén hiszek abban, hogy a kutyákkal való foglalkozás, nevelés, szocializáció és kommunikáció csak előnyére válik minden gyermeknek és felnőttnek. Akaratlanul tanítanak minket miközben azt hisszük, hogy mi tanítjuk őket. Ezt saját kisfiamon is látom, aki egyre többet foglalkozik velük napi szinten. Nagy boldogság látni, ahogy a kapcsolatuk egyre szorosabbra fonódik és kisebb mozdulatokból is megértik egymást.
Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekeikre ne adják át a felnőttek a kutyáktól való félelmüket, rossz élményből fakadó elutasításukat. Semmi nem pótolhatja a gyerekek számára egy kutyával való ismerkedés, foglalkozás által nyújtott érzéseket és tapasztalatokat. Az érzelmi intelligencia fejlesztésében vitathatatlan szerepe van az állatokkal való törődésnek, szocializációnak.
Ha felkeltette az érdeklődésed az állatasszisztált coaching, akkor keress bátran. Arra is van lehetőség, hogy csak egy-egy alkalommal vonjunk be kutyát a folyamatba.
Ha ezt a típusú ülést választod, akkor arra kérlek, hogy ne a legféltettebb ruhádban gyere. Hozz magaddal, vagy olyan ruhában gyere, aminél nem baj, ha kutyaszőrös lesz.