Egyéb kategória

Gyermek és ifjúsági coaching

A coaching a gyermekek és kamaszok esetében általában még hatékonyabban működik, mint a felnőtteknél. Ennek egyik oka, hogy nem az adott problémáról szól minden, nem azt hangsúlyozzuk, hogy ő „egy problémás gyermek”, akivel külön foglalkozni kell. A gyermek számára is egy önismereti és fejlesztő folyamat, de a korosztályuk és személyiségük szerint alkalmazott speciális eszközöknek köszönhetően játékos, szórakoztató és különleges élmény. Életkor szerint különböző eszközöket használunk, a kisebbeknél például játékokat, meséket, bábjátékokat, szerepjátékokat. Kicsit nagyobbaknak kiegészülhet rajzolással, festéssel, egyéb kézműves elfoglaltságokkal, játékosabb tesztekkel. Minden korosztályban használhatóak a  különböző kártyák, képkártyák, légző- és relaxációs gyakorlatok, imaginációs-meditációs gyakorlatok.

Miért kell máshogy kezelni a gyermekek és kamaszok problémáit?

A gyermekek idegrendszere még fejlődőben van, ebből és tapasztalataik mennyiségéből adódóan kevésbé kifejlettek a problémamegoldó képességeik. Nem azonosítják be, hogy problémájuk van, nem gondolkodnak ezen, nem elemezgetik magukat és másokat, mint a felnőttek. Ha valami nem jó, akkor próbálják máshogy csinálni, de maguktól nem mindig jönnek rá a helyes módszerre. Eközben a személyiségük, testük, gondolataik folyamatosan formálódnak, mely változásokat az idegrendszerüknek és lelküknek is le kell követniük.

Néhány egyszerű példát mondok. Lefekvés előtt sokáig játszik a gyermek valamilyen eszközön vagy tévét néz, majd nincs kedve lefeküdni és nem is tud egyből elaludni. Ennek oka, hogy az ő idegrendszere még nincs teljesen kifejlődve, ezért több időbe telik neki feldolgozni a képi- és hanghatásokat, miközben érzelmileg is felfokozott állapotba került. A játék vagy tévézés befejezése után az ő agya egy ideig még erőteljesen dolgozik és rendszerezi az információkat. Ha ehhez képest hamar kell lefeküdni, lenyugodni, akkor erre nincs elég ideje. Másik példa, hogy a kamaszlányok és persze a fiúk is egyre hamarabb szembesülnek a hormonális okok miatti testi változásokkal. Ez mindenkinek természetesnek tűnik, de ők úgy érzik, hogy hirtelen mindenki máshogy néz rájuk, szokatlan a saját testük, még barátkoznak az új formákkal, netán még csúfolják vagy szóvá teszik ezeket a változásokat mások is. Ez az 1-1 példa jól szemlélteti, hogy mennyivel több van egy egyszerű helyzet mögött, mint gondolnánk.

A kamaszkor még több bonyodalommal jár mind a gyermek, mind a szülő számára. A testi és szellemi határaik ugrásszerűen megnőnek, kifejlődik az intellektuális és elvont gondolkodásuk. Egyre több agyi inger éri őket, mert a körülöttük lévő világban is egyre inkább fokozódnak a változások, melyekkel általában magyarázat nélkül szembesülnek. Minden felületen és témában egyre több erőszak jön szembe velük. A szexuális erkölcsök és normák fellazultak, előbb találkoznak ezekkel a szavakkal, képekkel, témákkal, mint ahogy érettek lennének rá. Meg kell találniuk az egyensúlyt a tanulás és a szabadidő eltöltése között, a családi és az új kapcsolataik között. A kamaszoknál gyakori probléma az elmagányosodás különböző okok  miatt, még ha kívülről ez nem is látszik. Majd megjelennek a párkapcsolati és továbbtanulási, jövő tervezéssel, célokkal kapcsolatos gondok. A hagyományos családmodell egyre gyakoribb felbomlásával járó érzelmi megpróbáltatásokra sem készítik fel a gyermekeket, a szülők feltételezik, hogy képesek egyedül feldolgozni a változásokat, főleg a kamaszok… Sajnos ez nagyon nem igaz, mert a gyermekek még amúgy is folyamatosan saját identitásukat keresik, amiből a családi biztos háttér megváltozása nagyon könnyen kibillenti őket. Ha a kamasz kora alapján igényli is a függetlenedést, érzelmileg nem áll készen rá teljesen, ezért szüksége van az érzelmi támogatásra és a függetlenedés egészséges folyamatának támogatására.

A korábban hagyományos családi erkölcsi és vallási iránymutatások szintén fellazultak vagy eltűntek. A gyermekeknek és kamaszoknak a látszat ellenére pedig a legnagyobb támogatás az iránymutatás és a keretek felállítása. A nem erőltetett és rugalmas határvonalak terelgetik őket és segítenek a helyes úton maradni, még akkor is, ha a kamaszkor „fő feladata” a határok feszegetése. A bizalom kiépítése vagy visszaállítása a kamasz gyermekünkkel az egyik legnehezebb dolog, de mindkét fél számára biztonságot ad és támaszt nyújt. A kamaszkorban a problémák kezelése, a kamaszokban felhalmozódó feszültség feloldása szintén az egyik legnehezebb feladat, mindezt persze egy fárasztó nap végén is türelemmel és segítő szándékkal megélni.

Hogyan és miért működik a coaching gyermekeknél és kamaszoknál?

Ha azzal kezdenénk egy gyermekkel vagy kamasszal a beszélgetést, hogy: „Mi a probléma?” valószínűleg értetlenül állna, hogy mit akarunk tőle, miért faggatjuk, neki nincs problémája, és ennek hatására még jobban bezárkózna. A coaching különböző eszközeivel viszont közelebb tudok kerülni a gondolataihoz, érzéseihez, miközben egy bizalmi kapcsolatot alakítunk ki. A coach személyében egy olyan külső személy vagyok a gyermekek és kamaszok életében, aki előítéletek és ítélkezés nélkül hallgat meg bármit. Aki nem köti viselkedési vagy fogalmazási feltételhez a segítő hozzáállását. A gyermekeknek az alapvető érzelmek felismerése sem egyszerű, melyeket segítek felismerni és elfogadni (például düh) és ezeket az érzelmeket megfelelő viselkedésben kifejezni (dühkezelés). A folyamat során a gyermek saját erősségeit, jó tulajdonságait felhasználva támogatom az önbizalma növelését, hogy tudatában legyen a saját értékeinek, képességeinek. A bevált viselkedési, megoldási stratégiáit felismerve segítek átlendülni olyan helyzeteken, amelyekhez nem találja egyedül a megoldást, ezért visszahúzódik (szorongás) vagy nem megfelelően próbálja megoldani (agresszió). A felnőttekhez hasonlóan segítek, hogy célokat tűzzenek ki, akarjanak célokat elérni, még ha kisebb lépésekben is. Életkoruknak megfelelően támogatom őket abban, hogy saját kihívásaikat könnyebben tudják kezelni. A bizalmatlanság, önbizalomhiány, félelem a saját erősségek tudatosítása segítségével rétegenként leválik a gyermekről és rádöbben, hogy ő is képes megoldani azokat a helyzeteket, amiket a többiek.

Mikor segíthet egy coach?

Ahogy minden életkornak megvannak a sajátos fejlődései és kibontakozásai, úgy jelen vannak a problémái és feszültségei is. A szülő első legfontosabb feladata ebben a helyzetben, hogy felismerje, ha a gyermeke viselkedése megváltozott. Sok esetben nem találja meg a szülő a háttérben álló problémát vagy saját maga nem tud segíteni, változtatni ezen, nem tudja hogyan induljon el az úton. Ilyenkor még nehezebb feladat belátni, hogy valamilyen okból kifolyólag nem vagyunk képesek otthon megoldani a helyzetet,  és külső segítséget kellene kérni. Azt gondolom, hogy a segítségkérés nem gyengeség, hanem erősség és bátorság, mert merünk máshoz fordulni egy jó cél érdekében.

Célom, hogy minél több gyermeknek és kamasznak segítsek megtalálni az utat saját magához, hogy kiegyensúlyozott és boldog fiatallá, majd felnőtté váljon. A gyermek és ifjúsági coaching folyamat nem nélkülözheti a szülők támogatását, együttműködését, ezért a gyermek-szülő kapcsolat javulását, elmélyülését is magával hozza. Ennek köszönhetően nemcsak a gyermek, hanem az egész család megtalálja az aktuális életszakaszuk harmóniáját.

Érdemes elgondolkodni, hogy mi áll a háttérben a következő problémák esetén: stressz és nem megfelelő kezelése,  agresszió- és haragkezelés, szorongás, kommunikációs problémák, tanulási nehézségek, teljesítmény romlása akár a tanulmányokban, akár a sportban, beilleszkedési problémák, érzelmi labilitás, bezárkózás vagy túlzott extrovertáltság, önállósodási problémák, gyermek-szülő kapcsolati nehézségek.

5 éves kortól várom a gyermekeket, illetve kisiskolásokat, kamaszokat, fiatal felnőtteket. Ha bizonytalan vagy, hogy tudok-e segíteni vagy egyáltalán szükségetek van-e segítségre, keress nyugodtan! Minden ülést megelőzően lehetőség van egy 30 perces ingyenes beszélgetésre a szülőkkel (még a gyermek nélkül), hogy megismerkedjünk és röviden megbeszéljük a felmerülő kérdéseket.

Fordulj hozzám bizalommal!

Még szintén kedvelheted...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük